Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Ocak 2023 - Pazartesi
 • USD
  18.8318
 • EURO
  20.4649
 • Gram Altın
  1165.2525
 • Çeyrek Altın
  1881.8828
Adana 8 °C

"UNUTMAYACAĞIZ! UNUTTURMAYACAĞIZ"

ADD Adana Şubesi Başkanı İsa Kayadan, derneklerinin düzenlemiş olduğu, Uğur Mumcu'nun katledilişinin 30. yıldönümünde anma etkinliğinde çeşitli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kayadan araştırmacı, gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun 30. ölüm yıldönümünde yapmış olduğu açıklamalarda: "Adalet ve Demokrasi Haftası’nda aramızdan alınan Devrim Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

31 Ocak 1990 akşam saatlerinde evinin önünde iki kahpe kurşunla katledilen Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ve 24 Ocak 1993 sabahı otomobiline tuzaklanan bomba ile paramparça edilen Kalpaksız Kuvvacımız Uğur Mumcu'nun yok edilmeleri ve ardından gelen birçok katliamı unutamadık, unutturmayacağız.

WhatsApp Image 2023-01-24 at 17-30-17 (1)

 İşte bu katliama maruz kalan bazı aydınlar, gazeteciler, sendikacılar ve bilim insanları;

 Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Kemal Türkler, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok.

 Her yıl düzenlenen 24 - 31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası'nda çeşitli etkinliklerle andığımız aziz şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmama kararlılığımızı yinelerken hem bu tuzakların perde arkasını halkımıza gösterme çabamızı sürdürüyor, hem nedenlerini ve sonuçlarını irdeliyor, hem de Laik Cumhuriyetimiz'i ilelebet payidar kılma yolunda dersler çıkarıyoruz.

 Muammer Aksoy, 19 Mayıs 1989 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurdu. Derneğimizin kuruluş bildirgesi, Kurucu Genel Başkanımızın çalışma ve demeçleri birilerini çok rahatsız etti ve Muammer Aksoy 8 ay sonra katledildi.

 Katliamlar, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter cinayetlerinin ardından 24 Ocak 1993 tarihinde Uğur Mumcu suikastı ile yeni bir boyut kazandı.

Uğur Mumcu’nun katli her kesimden halkımızda büyük infial yarattı. Devletin bütün kademeleri failleri ve azmettiricilerini bulmaya söz verdiler, ama çözüm için atılan her adım engellendi, duvardaki o tuğla bir türlü çekil(e)medi.

 Mumcu'nun: "Laiklik ilkesini savunmak için Atatürk gibi yürekli, Atatürk gibi inançlı olmak gerekir. İzinden gittiklerini söyleyenler gibi ürkek, kararsız ve inançsız değil." sözleri hala güncel, hala gerçekliklerle dolu.

 Değerli Uğur Mumcu Dostları;

 Siyasi cinayetler Uğur Mumcu’dan sonra da devam etti. Eşref Bitlis, Onat Kutlar, Metin Göktepe, ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, ADD üyesi Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink ve yine bir 24 Ocak günü Diyarbakır halkının sevgilisi Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan aynı karanlık güçlerce katledildiler.

 Bizler, siyasi cinayetlere kurban giden yiğit evlatlarımızı, hiçbir zaman unutmayacağız unutturmayacağız. .Ancak katilleri, işbirlikçileri ve azmettiricileri de unutmayacak, unutturmayacak, bir gün mutlaka demokratik hukuksal yöntemlerle hesabını soracağız.

 Bugün burada Uğur Mumcu Dostları olarak toplanmış bulunmaktayız.

Katliamlara dur demek isteyen, karanlıkları aydınlatmakta ısrar eden, gerçek demokratik ,laik çağdaş ,hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti, için mücadele edenler olarak toplandık.

Bizler aslında ciddi bir gücüz. Parçalı duruşumuz, bu tür katliamlara ve gerici saldırılara karşı farklı yerlerden doğru tepki koymamız birlikte iş yapamayacağımız anlamına gelmez.

Birlikteliğimizi inşa etmek zorundayız.

Bu karanlık gidişe dur diyeceksek birlikte yürümek zorundayız.

Bugün burada toplanmamıza neden olan başta Uğur Mumcu olmak üzere tüm yitirdiğimiz dostlarımızın, devrim şehitlerinin anısı önünde sevgi ve saygıyla eğiliyoruz." İfadelerini kullandı.

ADD Adana şubesinin düzenlediği etkinliğe ilgi yoğundu. Etkinliğe; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Bülent Maraklı, CHP Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, CHP Karaisalı İlçe Başkanı Mustafa EREN, TMMOB Adana İKK Sekreteri Ahmet Uncu, CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Oya tekin, CHP Siyasi Partilerin, Sendikaların, Meslek Odalarının, Derneklerin Temsilcileri ve Önceki Dönem Milletvekillerinden Zülfikar İnönü Tümer, Hulusi Güvel'de katılımcılar arasındaydılar.

WhatsApp Image 2023-01-24 at 17-30-24

Katılımcılar arasında yer alan, Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz ve Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'da kürsüde söz alarak, cumhuriyete ve onun değerlerine bağlılıkları üzerinden başlattıkları konuşmalarını, katledilen araştırmacı, gazeteci yazar Uğur Mumcu'yu sevgi ve saygıyla anıp, Mumcu'nun vatanperverliği ve iyi bir aydın gazeteci olduğunu belirterek bitirdiler.

 WhatsApp Image 2023-01-24 at 17-30-20

www.guneygundemi.com

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et